Pınar Uçar

pinar-ucar150x150Pınar Uçar
(Klinik Psikolog)

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünde alan Pınar Uçar, Yüksek lisans eğitimini Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji programında tamamlamıştır. Yüksek Lisans eğitimi süresince Bilişsel- Davranışçı Terapi ve Şema Terapi odaklı eğitim ve süpervizyon almıştır.

2011-2013 yılları arasında ISIS İsrael Family Therapy-Bakış Danışmanlık Merkezi tarafından verilen 350 saatlik Çift ve Aile Terapisi eğitiminin temel ve ileri düzeylerini tamamlamıştır. Ardından, 2015-2018 yılları arasında Avrupa Aile Terapisi Eğitim Enstitüleri Birimine
(EFTA-TIC) tam üye olan Virginia Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü’nde verilen ve Kanada Satir Pasifik Enstitüsü ile ortak yürütülen üç yıllık Satir Dönüşümsel Sistemik Aile Terapisi Eğitimini tamamlamıştır. Bu eğitim süresince, Kathlyne Maki-Banmen tarafından verilen ‘Çift ve Aile Terapisi’ atölye çalışmalarına katılmış, ayrıca programın yürütücüsü olan Lisanslı Çift ve Aile Terapisti Sibel Erenel tarafından verilen 150 saatlik bireysel süpervizyon çalışmasını tamamlamıştır.

Hümanistik ve varoluşçu bir temele oturan Geştalt yaklaşımını kendisine yakın bulan Pınar Uçar, Geştalt Terapi Derneği kapsamında Dr. Feza Balkaya tarafından verilen dört senelik – 600 saatlik kuramsal ve uygulamalı Geştalt Terapi Eğitimini tamamlamış, ayrıca dernek tarafından yürütülen yaşantısal çalışmalara katılmıştır. Halen Dr. Feza Balkaya ile süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir.

Çeşitli merkezlerde yetişkin, çift ve ailelerle çalışmalarını yürüten Uçar, çalışmalarında Geştalt Terapi, Sistemik Terapi, Satir yaklaşımı ve Bilişsel Terapi’den faydalanmaktadır. Yaygın olarak çalıştığı konular arasında kişiler arası ilişki sorunları, ilişkilerde ayrışma, kayıp ve yas, güven, varoluşsal anlam arayışı, varoluşsal kaygı, ilişkilerde bağımlılık, değersizlik ve sevilmezlik gibi konular bulunmaktadır.