Sıkça Sorulan Sorular

Seans süresi yaklaşık olarak 50 dakikadır. Her seans ücretlendirilmektedir. Güncel ücret bilgisi için lütfen merkezimizle irtibata geçiniz.
Merkezimizde psikiyatr bulunmamaktadır. Eğer görüşmeler sırasında psikiyatrik / psikofarmakolojik müdahale gerekliliğine karar verilirse, başka bir kuruma ya da uzmana yönlendirilebilirsiniz. Merkezimizde tıp doktoru bulunmadığı için ilaç yazma yetkimiz yoktur.
Merkezimizde hipnoterapi pratiği uygulanmamaktadır.
Benimsediği psikoterapi yaklaşımına bağlı olarak bazı terapistler ilk görüşmeye sadece ebeveynlerin gelmesini tercih ederken bazı terapistler de ilk görüşmeye çekirdek ailenin katılmasını talep edebilirler. Görüşeceğiniz terapistin tercihine göre, ilk randevuyu aldığınızda bu durumla ile ilgili size bilgi verilecektir.
Çift terapisi birçok psikoterapi ekolünün ilgi alanına girmektedir. Psikologunuzun yönelimine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte genelde ilk görüşmeye çiftlerin birlikte gelmeleri tercih edilmektedir. Birçok terapist çiftlerden sadece biriyle gerçekleştirdiği bireysel görüşme sonrasında sürecin çift görüşmesi olarak devam etmesi gerektiğine karar verirse farklı bir uzmana yönlendirme yapmaktadır.
Çift terapisine partneriniz gelmek istemiyor ancak siz, bireysel danışmanlığın da ihtiyacınıza yanıt vereceğini düşünüyorsanız görüşmelere bireysel olarak başlayabilirsiniz. Başvuruda bulunurken partnerini ikna etmekte zorlanan bazı danışanlar bu noktada psikologdan yardım isteyerek “telefonda konuşup siz ikna eder misiniz?” “siz gelmesinin zorunlu olduğunu söyler misiniz? “gelip sadece eşinizle ilgili sorunlarınızı anlatırsınız diyebilir misiniz?” şeklinde ricada bulunabiliyorlar. Bu ve buna benzer yöntemler etik olmadığı ve sürecin sağlıklı ilerlemesini engellediği için psikoterapistlerce uygun görülmemektedir.
Çift Terapisi, genelde partnerlerin beraber devam ettikleri bir süreç olmakla beraber terapistinizin tercihine bağlı olarak gerektiğinde bireysel görüşmeler de yapılabilmektedir.
Görüşme sıklığı ve süresi, terapistinizin yönelimi ya da başvuru nedeniniz gibi birden çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yaygın olarak seanslar haftada bir olacak şekilde sürdürülmektedir. Görüşmelerin sonlandırılması terapistinizle beraber vereceğiniz bir karardır.
Psikologunuz ilk görüşme sırasında gerekli iletişim bilgilerini ve hangi durumlarda ne şekilde kendisiyle iletişime geçebileceğiniz konusunda size bilgi verecektir. Genellikle psikoterapi merkezi ile iletişime geçerek uzmanlara ulaşabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz. Bazı psikologlar size doğrudan ona ulaşabileceğiniz bir iletişim bilgisini de vermeyi tercih edebilir.
Görüşmeye gelemeyecekseniz, lütfen 24 saat öncesinde telefon ya da e-posta yoluyla merkezimize iletiniz.